O zlatého Oppera

Titul Zlatý Opper získala studentka z Domažlic

 

            Akčním finále vyvrcholila v sobotu 7. listopadu 2015 v Muzeu jižního Plzeňska v Blovicích novinářská soutěž pro děti ve věku 13 až 16 let O Zlatého Oppera. Z titulu pro nejlepší a nejrychlejší novinářku se radovala studentka gymnázia Jindřicha Šimona Baara v Domažlicích Alena Osvaldová.

            „Psala jsem rozhovor se svým dědou, který byl jedním z volyňských Čechů, kteří se po druhé světové válce vrátili do Československa. Nikdy před tím jsem se o tom s ním nebavila, a tak jsem se dozvěděla spoustu zajímavých věcí, které mě překvapily,“ připustila, když představovala svou práci, která jí vynesla účast ve finále.

            Zadání literární části soutěže znělo napsat rozhovor s jakýmkoli zajímavým člověkem, kterého děti ve svém okolí mají. „Dostali jsme třicet šest prací a před výběrem respondentů i před pokládanými otázkami musíme v mnoha případech smeknout. Děti si povídaly s dědečkem o válce nebo o vojně, s maminkou o práci zdravotní sestry, s kamarádkou o depresích a šikaně, s chlapcem od kolotočů, s člověkem, který žil v emigraci nebo s dobrovolníkem, který pomáhal syrským uprchlíkům,“ zhodnotila soutěž její vyhlašovatelka Markéta Čekanová.

            Ze zaslaných rozhovorů vybrala porota ve složení Markéta Čekanová, redaktor Českého rozhlasu Lukáš Milota, vedoucí redaktor Plzeňského deníku Evžen Zavadil a šéfredaktorka časopisu Xantypa Michaela Gübelová šest nejlepších, jejichž autoři postoupili do akčního finále v bílovickém muzeu. „Tady museli po vzoru Oppera de Blowitz, jehož jméno soutěž nesla, nepozorovaně vyslechnout konspirační schůzku politika a lobbistky a o jejich plánech podat zprávu do redakce londýnských The Times.Vše si ovšem museli pamatovat, žádné poznámky, žádný záznam. A mezitím ještě museli projít muzeum s pracovním listem, aby je tajenka dovedla na místo, kde mohli zprávu zpracovat a odtelefonovat,“popisuje finále ředitelka muzea Radka Křížková Červená.

            Finále bylo ve znamení gymnázia Jindřicha Šimona Baara z Domažlic: že šesti finalistek byly čtyři právě odtud. Druhé místo za Alenou Osvaldovou obsadila Renata Routová, třetí skončila Pavlína Zahořová, čtvrtá Lucie Kopáčková, všechny z domažlického gymnázia. Z pátého místa se radovala Anna Manglová z Integrované střední školy živnostenské v Plzni a šesté místo patří Denise Vokounové. Všechny získaly titul Naděje evropské žurnalistiky.

            Vyhlašovateli soutěže byli agentura Black&Wait plzeňské novinářky Markéty Čekanové a Muzeum jižního Plzeňska v Blovicích, p. o. Cenu pro vítěze, čtečku e-knih, věnovalo evropské informační středisko Europe Direct Plzeň. Další partner, Středisko západočeských spisovatelů, darovalo všem finalistům knihy v tradiční, tištěné podobě. Český rozhlas Plzeň jim umožnil prohlídku budovy se zajímavým výkladem a Plzeňský deník zveřejní všech šest rozhovorů na svých stránkách. Po vyhlášení výsledků navíc Evžen Zavadil nabídl všem finalistkám možnost týdenní či čtrnáctidenní stáže. „Prokázaly, že mají talent a že je novinářská práce zajímá,“ řekl. S nečekanou cenou se připojil i časopis Xantypa. Michaela Gübelová přislíbila, že se vítězný rozhovor objeví i na jeho stránkách.

            Soutěž O Zlatého Oppera připomněla významného blovického rodáka Henriho Oppera de Blowitz, od jehož narození uplyne koncem roku 190 let. Člověk pozoruhodných osudů a ještě pozoruhodnějších novinářských metod byl nejvýznamnějším evropským novinářem 19. století. Korespondent londýnských Timesů vstoupil do dějin tím, že svými články odvrátil jednu válku a zveřejnil důležitou smlouvu šestí hlavních evropských mocností v den, kdy se teprve podepisovala. Věhlasné byly také jeho rozhovory se špičkovými osobnostmi jeho doby.

 

TÉMATA FINÁLOVÝCH ROZHOVORŮ

Alena Osvaldová: s dědečkem volyňským Čechem

Renata Routová: se 93-letou prababičkou o jejím životě

Pavlína Zahořová: s nevidomým mužem o jeho životě

Lucie Kopáčková: s domažlickým farářem Miroslawem Giergou

Anna Manglová: s malířem a ilustrátorem Petrem Bauerem

Denisa Vokounová: s pradědečkem o totálním nasazení v Německu za války

 

 

více zde O zlatého Oppera