29.12.2015 20:44

DVA TUCTY PLZEŇSKÝCH POHÁDEK A POVĚSTÍ ZÍSKALY ČESTNÉ UZNÁNÍ CENY BOHUMILA POLANA 2014

Je to velmi krásné vydání, formát, papír, grafická úprava, ilustrace, tak nějak by kniha, která se uchází o přízeň čtenářů, měla vypadat. Autoři volili  dobře, vědomi si, že to, co nesou Plzni k 720. narozeninám, je dílo, které má nadčasovou platnost, a tudíž se dočká dalších a dalších vydání.

Kdo by nebyl zvědav na pověsti, v nichž se Plzeň pozná, z nichž si vezme poučení, které ji pobaví a přimějí myslet na minulost, na tradice, na požehnanou (či proklínanou?) dobu – můžeme se ptát – na dobu, kdy žili v rybnících vodníci a na špatné lidi čekalo peklo se svou výbavou, kdy se lidé scházeli u kašen, v kostele a na rynku, kdy zakoušeli ze strany vrchnosti více útrap než spravedlnosti, více hladu a práce než radosti.

A tak se v knize ústrojně prolínají nadpřirozené bytosti s historicky doloženými postavami, jakými byli první knihtiskař, zvonař, císař Rudolf druhý, dotýká se prvních plzeňských pivovarů, kolomazných pecí, průkopnicky zakládaných rybníků, věže katedrály sv. Bartoloměje, která je nejvyšší kostelní věží v ČR, týká se i věcí zaniklých, jako je tvrz, jejíž známkou je dnes už jen Pecihrádek nebo Kunčin Hrádek v zaniklé vsi Malice, atd, atd.

Že Plzeň založil roku 1295 král Václav II., není ovšem pověst, ale svatá pravda, a my můžeme Plzni letos k jejím význačným narozeninám, jichž se dočkala v plné prosperitě, blahopřát. Autoři knihy se rozhodli pro blahopřání tradiční, srozumitelné dětem i dospělým, vyřčené krásně dobrým českým jazykem.

Kniha Markéty Čekanové a Zdeňka Zajíčka bude patřit mezi díla, jaká se na pultech knihkupců dlouho neohřejí; bude patřit zlatému fondu plzeňských a nejen plzeňských knihoven.   

(Laudatio předsedkyně poroty Lydie Romanské)

 

 

—————

Zpět


Kontakt

Black&Wait media art agency

Božkovská 32
Plzeň
326 00
IČ 48366846


tel.: 724 317 539