S Pierrem Bricem o Vinnetouovi

 

Pierre Brice: Vinnetou je mrtvý, ale pro mne žije dál


 

„Vždy bojuje proti násilí, chudobě, snaží se prosazovat ideály a lidská práva,“ říká herec o slavné postavě


Dobřany - Jsou herci, kteří mají na svém kontě řadu velkých a slavných rolí. Jsou ale i tací, které jednou provždy proslaví role jediná, byť by jich poté ještě ztvárnili mnoho. Francouzský herec Pierre Brice patří do druhé skupiny. Jeho pobyt na dětském filmovém festivalu Filmák v Dobřanech provází melodie z filmů o indiánovi jménem Vinnetou.
„V České republice jsem byl už několikrát. Na festivalu v Karlových Varech jsem dokonce měl přivítání jako král. Vracím se sem rád. Lidé v Čechách mě přijímají s takovou úctou, je to velmi příjemné.“

* Jaké to je, žít vlastně celý život s Vinetouem?

Je to nedílná součást mého života, ačkoliv jsem před ním i po něm dělal i jiné věci. Je krásné vidět, že se Vinnetou dotkl tak velkého množství lidí. Tahle postava pro mne znamenala opravdu hodně. Dělal jsem mnoho jiných rolí, ale žádná už nikdy nebude mít na lidi takový dopad jako právě Vinnetou.

* Čím myslíte, že to je?

Mně osobně je Vinnetou velice blízký. Vždy bojuje proti násilí, chudobě, snaží se prosazovat ideály a lidská práva. Je to postava, která se zasazuje o svobodu. Já jsem díky němu mohl vyjadřovat i své vlastní pocity a myšlenky, posílat je dál do světa.

* Neměl jste ho někdy už plné zuby, nechtěl jste ho poslat do věčných lovišť?

On je sice mrtvý, ale pro mne žije dál. Je to padesát let, co jsem s ním začínal svoji kariéru a je úžasné, jak ohromné má publikum. Fascinuje mě zpětná vazba diváků. Pokud postava takovou zpětnou vazbu nemá, určitě to musí být pro herce velice smutné. Tak proč posílat Vinnetoua do věčných lovišť?

* Díváte se ještě někdy na filmy o Vinetouovi?

Ne, ale znám je nazpaměť. Zůstává to ve mně. Jako tetování zůstává na kůži, tak on mi zůstal pod kůží.

* Jak by tedy měl podle vás vypadat idol dětského diváka?

Asi tak, jak to mně vštípili rodiče: musí tu být respekt, tolerance a láska. Ta především. V současné době velmi málo respektujeme odlišnosti. Francie měla hodně kolonií amy bychom jim teď měli pomáhat, měli bychom respektovat jejich současný vývoj. Ježíš Kristus řekl: mějte se rádi. A to je určitě základ.

 

(MF Dnes, listopad 2005)


Kontakt

Black&Wait media art agency

Božkovská 32
Plzeň
326 00
IČ 48366846


tel.: 724 317 539